Dňa 18.6.2015 sa pod záštitou Iva Nesrovnala, primátora hl. m. SR Bratislava a prezidenta Únie miest Slovenska a Pavla Freša, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja uskutočnilo v Hudobnej sieni Zichyho paláca v Bratislave IX. stretnutie Národnej platformy Dohovoru primátorov a starostov. V roku 2008 Európska komisia (EK) svojim rozhodnutím podporila miestne iniciatívy pri realizácii cieľov klimaticko-energetického balíčka. Tak vznikla iniciatíva Covenant of Mayors – Dohovor primátorov a starostov – zameraný na naplnenie cieľov EÚ v oblasti energetiky a v boji proti zmene klímy – Program 3×20 do roku 2020. Konkrétne signatári sa zaväzujú znížiť o 20% emisie CO2 a ďalších skleníkových plynov, zvýšiť o 20% energetickú efektívnosť a tiež zvýšiť o 20% využitie lokálnych obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v synergii s realizáciou opatrení na zmenu klímy. Do dnešného dňa pristúpilo k Dohovoru vyše 6500 miest s počtom 206 miliónov obyvateľov.
Národná platforma signatárov a podporovateľov Dohovoru vznikla 15.11.2011 v Bratislave na 4. celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou „Mesto, obec – efektívna energia“ v rámci medzinárodného projektu NET-COM, ktorého sa zúčastnilo 12 partnerov z 12 partnerských krajín vďaka finančnej podpore z programu IEE (Inteligent Energy for Europe). Lídrom projektu bola celoeurópska asociácia Energy Cities. Dňa 25.11.2011 sa uskutočnilo v Turčianskych Tepliciach spoločné stretnutie členov prezídia ÚMS, KPM SR, signatárov Dohovoru a členov CITENERGO, ktorí prijali a schválili „Výzvu na podporu Národnej platformy Dohovoru primátorov“.
Do Národnej platformy Dohovoru sa postupne prihlásilo už 33 subjektov, ďalšie prejavili záujem aktívne participovať na tomto výnimočnom mechanizme Diskusného fóra a spoločného rozhodovania.
Národnú platformu primárne tvorí:
cieľová skupina – zástupcovia miest a obcí, signatári Dohovoru a riadni členovia CITENERGO – budúci signatári Dohovoru, najmä členovia Únie miest Slovenska a Klubu primátorov miest SR
a podporovatelia – jednotlivé ústredné orgány, národné odborné agentúry a inštitúcie, regionálne podporné štruktúry, miestne a regionálne energetické a rozvojové agentúry, finančné inštitúcie, mimovládne organizácie, malé i veľké firmy, profesijné asociácie a výskumné centrá a univerzity so zameraním na program efektívnej energie, obnoviteľných zdrojov a vyššiu kvalitu ovzdušia a životného prostredia, ako aj adaptáciu na zmenu klímy.
Na VII. zasadnutí Národnej platformy 6.5.2014 v Bratislave všetci prítomní členovia jednomyseľne schválili „Stratégiu a Akčný plán pre obdobie 2014-2020 s výhľadom do roku 2030“ s priemetom aj do jednotlivých Operačných programov Partnerskej dohody SK / EK 2014-2020 (2023) aj s možnosťou využitia ďalších podporných zdrojov. Účastníci privítali iniciatívu doterajších signatárov „Covenant of Mayors“ – Dohovoru primátorov a starostov pripojiť sa k výzve „Mayors Adapt“ vzhľadom na previazanosť, neoddeliteľnosť a vzájomnú nadväznosť cieľov Dohovoru 3×20 do roku 2020 a opatrení na zmenu klímy.
VIII. stretnutie Národnej platformy sa primárne venovalo doterajšiemu procesu formovania jednotlivých Operačných programov Partnerskej dohody z hľadiska hlavných cieľov Stratégie a Akčného plánu Národnej platformy s cieľom identifikovať priority pre najbližšie obdobie a postup a participáciu jednotlivých členov Národnej platformy – do konca roku 2015 aj so zohľadnením „Stratégie EK o energetickej bezpečnosti Európy“. Tejto téme bol primárne venovaný Diskusný panel, na základe ktorého Koordinačný výbor Národnej platformy sformoval základné závery a odporúčania a po uskutočnení interného pripomienkového konania a záverečnej redakcie boli publikované v médiách a rozšírené v prostredí slovenských miest. Hlavným posolstvom je:
- Primárne akcentovať hlavný cieľ Národnej platformy Dohovoru na obdobie 2014-2020 až 2030 „Prípravu a realizáciu Energetickej únie“ a „Stratégie Zelenej ekonomiky v SR“
Hlavnou témou IX. stretnutia Národnej platformy bolo zahájiť proces aktualizácie Stratégie a Akčného plánu Národnej platformy Dohovoru primátorov pre obdobie 2014 – 2020 s výhľadom do roku 2030 z hľadiska Stratégie Európskej komisie pre európsku bezpečnosť z 28.5.2014 a nových cieľov v oblasti energetiky a ochrany klímy do roku 2030, ktoré schválili európski lídri v októbri 2014 s priemetom do konkretizovaného Akčného plánu energetickej efektívnosti SR na roky 2014 – 2016 s výhľadom do roku 2020 na národnej úrovni s tým, že IX. a následné Národné platformy Dohovoru budú zamerané vždy na jednu z priorít aktualizovaného Akčného plánu Národnej platformy. To aj dôvod k rozšírenej účasti zástupcov cieľovej skupiny mestských a regionálnych samospráv. Podujatie bolo spoluorganizované v rámci medzinárodného projektu s akronymom Request2Action a primárne zamerané na energetickú hospodárnosť budov samospráv, štátnej správy i v súkromnom vlastníctve.
Nasledujúce X. stretnutie Národnej platformy bude primárne zamerané na aktualizáciu Stratégie a Akčného plánu Národnej platformy Dohovoru primátorov v súlade s rozhodnutím Európskej komisie o nových cieľoch v oblasti energetiky a ochrany klímy do roku 2030:
- znížiť emisie skleníkových plynov o min. 40% do roku 2030, v porovnaní s rokom 1990 (záväzný cieľ)
- zvýšiť spotrebu OZE o min. 27% (záväzný cieľ na úrovni EÚ)
- zvýšiť energetickú efektívnosť o min. 27% (nezáväzný cieľ na úrovni EÚ s možnosťou prehodnotiť tento cieľ na 30% do roku 2030).
X. stretnutie Národnej platformy sa uskutoční 11.11.2015 v Hudobnej sieni Zichyho paláca v Bratislave.
- Titulny list zložky materiálov [PDF, 473 kB]
- Záštity na IX. Národnou platformou Dohovoru primátorov [PDF, 169 kB]
- Program stretnutia IX. Národnej platformy Dohovoru primátorov [PDF, 563 kB]
- Závery koordinačného výboru a expertnej skupiny VIII. NP DP [PDF, 262 kB] Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska, vedúci manažér CITENERGO a koordinátor NP DP
- Tretí akčný plán energetickej efektívnosti a ročná správa energetickej efektívnosti za rok 2014 – výzvy a odporúčania pre verejný sektor [PDF, 893 kB] Katarína Korytárová, Ministerstvo hospodárstva SR
- Energetická hospodárnosť budov – požiadavky a realita [PDF, 1,2 MB] Alena Ohradzanská, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
- Projekt Reqest2Action: Prístup k relevantným dátam a udržateľné zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov v správe samospráv [PDF, 1,7 MB] Eduard Jambor, Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA)
- Navrhovanie nízkoenergetických budov a energetická certifikácia [PDF, 4,3 MB] Michal Lešinský, Inštitút pre energeticky pasívne domy (IEPD)
- Obnova verejných budov, financovaná z Operačného programu Kvalita životného prostredia [PDF, 2 MB] Matej Kerestúr, Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA)